اگر از یک فرد خارجی درباره ایران و شهرهای آن بپرسید به احتمال زیاد اصفهان یکی از چند شهر شناخته شده‌ای است که نام خواهد برد. تعطیلات نوروز برای پایتخت‌نشین‌ها، ساکنین سایر استان‌ها و حتی گردشگران خارجی فرصت بسیار مناسبی است برای بستن بار و بندیل و راهی شدن به سمت اصفهان چرا که این شهر در کنار آثار تاریخی ارزشمند و طبیعت بکر و غنی آن، در این ایام از آب و هوای معتدل و بهاری هم بهره‌مند می‌شود. برای لذت بردن از این شهر گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. از پل‌ها و بازارها و مسجدها گرفته تا خانقاه‌ها، کلیساها، گورستان‌ها و پارک‌ها. در این میان بعد از تماشای چند اثر تاریخی و موزه می‌توانید به سراغ رستوران‌های مدرن یا سنتی، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها و شربت‌خانه‌های خاص اصفهان بروید. در این مطلب نگاهی داریم به تعدادی از اماکن دیدنی اصفهان که به انتخاب نگارنده معرفی شده‌اند.

سال‌ها پیش تبلیغ جالبی از تلویزیون پخش می‌شد مربوط به یک تولید کننده موکت که ۶ تا از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی اصفهان را در قالبی شعرگونه معرفی می‌کرد. اگر این شعر یادتان باشد، هر بار که مسافر اصفهان می‌شوید می‌توانید در روز اول اصفهان ‌گردی را با این ۶ مکان دیدنی شروع کنید. عالی‌قاپو داره اصفهون، پل خواجو داره اصفهون، چهارباغ و چهل ستون، سی و سه پل و نقش جهون…

پیشنهاد چند مکان اکیدا دیدنی در اصفهان میدان نقش جهان

 

این میدان با نام‌های میدان امام و میدان شاه نیز شناخته می‌شود و به عنوان یک میراث جهانی توسط سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این میدان یک مستطیل بسیار بزرگ است که در گذشته به عنوان میدان چوگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بازار قیصریه که با دویست حجره دو طبقه در حاشیه این میدان قرار گرفته است محل بسیار خوبی است برای خرید صنایع دستی و هنری، پوشاک و مواد غذایی که بیشتر سوغات شهر اصفهان هستند. علاوه بر این چهار بنای عالی‌قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ‌لطف‌الله و سردر قیصریه در میانه چهار ضلع این میدان ساخته شده‌اند.

چهلستون

 

ساخت این کاخ در دوره شاه عباس اول شروع شد. شاه کوشکی درمیان باغ بنا کرد که این کوشک هسته اولیه کاخ را تشکیل می‌داد و تالار میانی کاخ چهل ستون وغرفه‌های چهار گوشه آن را در بر می‌گرفت. در دوران شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد، به این صورت که در ساختمان مرکزی فعلی تغییرات بیشتری داده شد و تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان‌های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی‌کاری دیوارها و سقف‌ها افزوده شد. باغ چهلستون در بافت شهری اصفهان و در غرب خیابان چهارباغ پایین واقع شده است.

شهربازی رویاهای اصفهان

 

گفته می‌شود مجموعه شهر رویاهای اصفهان با صد و هفتاد هزار مترمربع بزرگ‌ترین مرکز تفریحی و اقامتی کشور است که با توجه به ساختار معماری و جاذبه‌های متنوع با ۷ بخش موضوعی مختلف و بیش از ۹۱۰ جاذبه متنوع در فضاهای باز و بسته و همین طور بازی‌های هیجانی، بازی‌های کامپیوتری و سینما خانواده‌ها و مسافران را در هر رده سنی و در هر شرایط آب و هوایی جذب می‌کند.

چهارباغ

 

چهارباغ از خیابان‌های اصلی اصفهان است که به واسطه پل الله وردی خان یا همان سی‌و‌سه پل به دو بخش چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی تقسیم می‌شود. چهارباغ عباسی از خیابان‌های تاریخی شهر است و بین دروازه دولت و سی‌ و سه پل قرار دارد. این خیابان دارای دو باند برای وسایل نقلیه موتوری و دو باند برای دوچرخه یا پیاده‌روی است. اگر از ما می‌شنوید قدم زدن و عکاسی در این خیابان را نه تنها در فصل بهار که در هیچ فصلی از دست ندهید.

محله جلفا و کلیسای وانک

 

خیابان جلفا در همان نگاه اول با سنگ‌فرش متفاوتش شما را جذب می‌کند. جلفا که به محله ارمنی‌ها معروف است در کنار بافت زیبا و متفاوتی که دارد به خاطر چند رستوران، کافه و شربت‌خانه بسیاری از مسافران و اهالی شهر را در این منطقه جمع می‌کند. جلفا پنج کوچه بزرگ، بازار، چند حمام، کاروانسرا و چندین کلیسا دارد که معروف‌ترین آن کلیسای وانک است. این کلیسا در زمان شاه عباس دوم ساخته شده و از ساختمان اصلی کلیسا، یک چاپخانه، کتابخانه و موزه تشکیل شده است. در موزه وانک برای نگهداری و نمایش کتاب‌ها، نسخه‌های خطی، تابلوهای نقاشی، عکس و اشیای تاریخی به نمایش گذاشته شده‌اند. اما می‌خواهیم اشاره‌ای کنیم به گنبد کلیسای وانک که شباهتی به گنبد مخروطی شکل کلیساهای کهن ارمنی ندارد و شبیه گنبد مساجد ایرانی عصر صفوی ساخته شده است. این کلیسا از حیث طلاکاری و تذهیب منحصر به فرد است و تمام دیوارها، طاق‌نماها، داخل گنبد و زوایای آن با رنگ روغ نقاشی و تزیین شده است. این دیوارنگاری‌ها تصاویری از تولد تا عروج حضرت مسیح، همین طور تصاویری از از روز رستاخیز، داوری، بهشت و جهنم دربرمی‌گردند. پیشنهاد ما این است که حتما یک نصف روز را برای گشتن در کلیسای وانک، قدم زدن در خیابان جلفا و سر زدن به یکی از شربت‌خانه‌ها اختصاص دهید.

پل خواجو

 

می‌گویند پل خواجو از لحاظ موقعیت و زیبایی بین تمام پل‌های تاریخی که روی رودخانه زاینده‌رود بنا شده‌اند سرآمد است. شهرت این پل به خاطر معماری منحصر به فرد و تزیینات و کاشیکاری‌های آن است. ساختمانی که در میانه این پل قرار گرفته محل اقامت موقت شاه و خانواده او بوده است. پل خواجو به دلیل وجود دریچه در زیر قوس‌هایش نقش مهمی در تنظیم جریان آب رودخانه زاینده‌رود داشته است و با بسته شدن دریچه‌ها، سطح آب در پشت پل بالا می‌آمده و کمک به آبیاری باغ‌ها در بالادست پل می‌کرده است.

یکی از جذابیت‌های نه چندان شناخته شده این شهر که تا به اصفهان سفر نکنید کسی به شما نمی‌گوید، اجرای شبانه موسیقی و آواز زیر پل خواجو توسط مردم عادی است که تماشاچیان زیادی را دور هم جمع می‌کند و موجب لذت عابران می‌شود.

چاه حاج میرزا

 

اینجا خبری از چاه نیست. در واقع  می‌گویند چاه حاج میرزا قدیمی‌ترین قهوه‌خانه دوره صفوی در اصفهان است. سرتاسر دیوارهای این  قهوه‌خانه  به یک موزه می‌ماند و پوشیده از اشیاء قدیمی و عتیقه است. می‌گویند زمانی که این قهوه خانه میزبان مناسبت‌های مذهبی بوده است مردم وسایلی از قبیل نیزه، شمشیر، کلاه خود و تابلوهای عکس و نقاشی خود را به این قهوه‌خانه اهدا کرده‌اند. اولین چیزی که باید از منوی این قهوه خانه سفارش بدهید دوغ و گوش فیل است. سپس می‌توانید با خیال راحت به سراغ چای و قلیان بروید.

مسجد شیخ لطف‌الله

 

مسجد شیخ لطف‌الله به راستی یک شاهکار معماری است. این مسجد در قرن یازدهم هجری به فرمان شاه عباس اول بنا شد و ساخت آن هجده سال طول کشید. این مسجد یکی از زیباترین آثار تاریخی اصفهان است که در ضلع شرقی میدان نقش جهان در مقابل عمارت عالی قاپو قرار دارد. این مسجد که نه دارای مناره و نه شبستان است و ورود به آن از طریق پله صورت می‌گیرد در همان بدو ورود شما را شگفت‌زده می‌کند. گنبد زیبا و باشکوه این مسجد در سپیده‌دم به رنگ صورتی، در نیم‌روز کرم رنگ و در غروب خورشید رنگی آجری می‌گیرد. نور شگفت‌انگیز درون مسجد یکی دیگر از عجایب آن است که از پنجره‌های مشبک در جوانب گنبد به درون می‌تابد و علاوه بر ایجاد روشنایی، فضایی روحانی به نمایش می‌گذارد. در وصف کاشی‌های معرق، انعکاس نور و صدا و دیگر زیبایی‌های شگفت‌انگیز این بنا بسیار گفته و نوشته‌اند. توصیه می‌کنیم با توجه به زمان‌بندی بازدید از این مسجد برنامه‌ریزی کرده و لذت تماشای این اثر شگفت‌انگیز را از دست ندهید.

دیدنی‌های شهر اصفهان بسیار است و برای تماشای میراث شکوهمندی که از دوران صفوی در این شهر به امانت مانده یک بار سفر کردن به اصفهان کافی نیست.

 

عمارت هشت بهشت

 

باغ هشت بهشت در بافت شهری اصفهان در غرب خیابان چهار باغ پایین، شرق به خیابان متاخری و جنوب به بازارچه بلند (بازار هنر) قرار دارد. این باغ نیز از یادگاری‌های عصر صفوی است. هشت بهشت از باغ‌های مسطح است که در میان چند باغ دیگر از جمله خرگاه، بهشت آیین و دمور قرار گرفته است. بخش مرکزی باغ به صورت ۴ صفه است که سقفی بر روی آن قرار دارد و با مقرنس‌های گچی زیبا پوشیده شده است. آنچه در این عمارت حائز اهمیت است، ارتباطی است که میان فضاها و قسمت‌های مختلف آن پدید آمده است. این ارتباط باعث شده تا عمارت هشت‌بهشت اصفهان در عین تنوع و گوناگونی و تعدد فضا از وحدت و یکپارچگی و تزئینات قابل‌توجه برخوردار شود.

 

باغ پرندگان

 

باغ پرندگان اصفهان در سال ۱۳۷۵ با مساحت ۵۵ هزار متر مربع آغاز به کار کرد و یکی از جاذبه‌های تفریحی مهم شهر اصفهان و بخشی از پارک جنگلی ناژوان و رودخانه زاینده رود است. این باغ از معدود باغ‌های پرندگان در خاورمیانه است که بیش از ۱۳۰ گونه از انواع مرغ و پرنده در ان نگهداری می‌شوند. این باغ علاوه بر جاذبه‌های تفریحی، واحدهای آموزشی، علمی و تحقیقاتی نیز دارد. حتما در سفر به اصفهان بازدید از این باغ زیبا را در برنامه خود قرار دهید.

 

 

 

مکان های دیدنی اصفهان

به این مطلب امتیاز دهید.

 

 

مکان های دیدنی اصفهان